Zajęcia w Przedszkolu w marcu 2013: Grupa Ekoludków

Zajęcia w Przedszkolu w marcu 2013: Grupa Ekoludków :)

BLOK TEMATYCZNY

Tydzień 1: Bez wody nie ma życia

 1. Wszędzie szumi i dudni
 2. Sople i sopelki
 3. Płynie łódź moja
 4. Życie w kropli wody
 5. My, piraci

Tydzień 2: Zielone kąciki

 1. Wiosenny spacer
 2. Wiosenne kąciki w sali
 3. Spotkał katar…
 4. Mydło wszystko umyje
 5. Nasze zdrowie

Tydzień 3: Marcowy przekładaniec

 1. Raz śnieg pada, a raz deszczyk
 2. Pierwsze listki
 3. W oczekiwaniu na wiosnę
 4. Marcowa muzyka
 5. Marcowa muzyka część 2

Tydzień 4: Wielkanoc

 1. Przygotowania do Świąt
 2. Pisanki, kraszanki
 3. Śmigus- dyngus
 4. Baby i mazurki
 5. Kolory tęczy

Z uwagi na zbliżające się Święta Wielkanocne, Przedszkolaki najbardziej zaangażowały się w realizację tematów z nimi związanych. Zajęcia te umożliwiły Dzieciom poznanie uwarunkowań społeczno- kulturowych poprzez przypomnienie tradycji rodzinnych i regionalnych. Ekoludki wiedzą doskonale, że pisanki, zgodnie ze słowami piosenki, są „pięknie ozdobione, ale niezbyt mocne”, dlatego postanowiły wykonać ozdobę z papieru, którą z dumą prezentują Julianna, Hania, Magdalena oraz Kacper. Ma ona wiele zalet, jest równie piękna, jak jej mniejsze odpowiedniki, nietłukąca, a do tego ekologiczna :) . Jak stwierdziła Zuzanna, „pisanki to po prostu wystrojone jajka”, dlatego idąc tym tropem, oprócz wspólnego dzieła- pisanki- giganta :) , Dzieci „wystroiły” również witraże- pisanki metodą papieroplastyki, a także wykonały wielkanocne koszyczki z origami. Zadania te pozwoliły Dzieciom ćwiczyć kontrolę nad mięśniami dłoni, przygotowując je do pisania, jak również rozwijać logiczne myślenie.

Do Przedszkola zawitali również Zajączek Wielkanocny, z którym szczególnie zaprzyjaźnił się Kacper, oraz Kurczaczek, wnosząc do Przedszkola wspaniałą świąteczną atmosferę. Pomogli nakryć świąteczny stół, na którym zagościły między innymi baba wielkanocna oraz mazurek, do przygotowania których szczególnie przyłożyli się Karol oraz Amelka, stosując własny, ściśle tajny, przepis :) . Nasi goście, a w szczególności Zajączek Wielkanocny, podejrzani są o „podprowadzenie” :) pięknych pisanek- witraży. Najdzielniejsze Ekoludki zobowiązały się je odnaleźć, biorąc przy okazji udział w zabawie matematycznej „Szukamy pisanek”, rozwijającej spostrzegawczość, umiejętność liczenia w zakresie 6, oraz uczącej porównywania zbiorów. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i zagubione pisanki trafiły z powrotem do koszyczków :) . Przy okazji odnalazła się też świąteczna palma, która swoimi rozmiarami zaskoczyła wszystkich. Jak przygotować Wielkanocną Święconkę, dowiedzieliśmy się z piosenki „Pisanki- kraszanki”:

1. Koszyczek z wikliny pełny jest pisanek,

a przy nim kurczaczek i z cukru baranek.

Przy baranku babka, sól, chleb i wędzonka,

Oto wielkanocna, świąteczna święconka.

Ref. Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne

Pięknie ozdobione, ale niezbyt mocne.

Pisanki, kraszanki, całe w ornamentach,

Uświetniły nasze Wielkanocne Święta.

2. Kłócił się z kurczaczkiem cukrowy baranek,

która najpiękniejsza ze wszystkich pisanek.

Czy ta malowana, czy ta wyklejana,

czy ozdobiona woskiem i pomalowana.

Ref. Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne

Pięknie ozdobione, ale niezbyt mocne.

Pisanki, kraszanki, całe w ornamentach,

Uświetniły nasze Wielkanocne Święta.

3. Baranek z kurczaczkiem długo się spierali,

Aż goście świąteczni do drzwi zapukali.

Wielkanocni goście czasu nie tracili,

Potłukli pisanki, jajkiem się dzielili.

Z taką wiedzą jesteśmy już gotowi do obchodzenia tych wspaniałych Świąt. Przedszkolaki bardzo chciały również zorganizować zabawę w Śmigus- Dyngus. Na wieść o tym, nie wiedzieć, czemu :) , Wielkanocny Zajączek oraz Kurczaczek gdzieś zniknęli, zgodziliśmy się więc na propozycję Hani, aby do tej zabawy zaprosić, przygotowaną przez Koleżanki i Kolegów z Grupy Smerfów, Marzannę :) .

Baza programowa: Wesołe przedszkole i przyjaciele, M. Walczak- Sarao, D. Kręcisz

Ciocia Agnieszka

6 myśli nt. „Zajęcia w Przedszkolu w marcu 2013: Grupa Ekoludków

 1. Wspaniałe prace Ekoludków :) Hania do dzisiaj wspomina topienie Marzanny i dziwi się, że mimo to wiosna jeszcze nie przyszła.

 2. :) Dziękuję za dotychczasowe wspaniałe komentarze, a Cioci Agnieszce- za doskonałą, pełną humoru relację z zajęć i klarowne, rzeczowe przedstawienie omówionych zagadnień. Na takie zajęcia każdy by chciał uczęszczać, nie dziwi więc niezmienna radość i zapał Ekoludków :) uwielbiających Ciocię Agnieszkę :) , a efekty nauki mówią same za siebie! :) .

 3. Ciocia Agnieszka wykonuje wspaniałą pracę, Ale muszę przyznać, że nie tylko u Ekoludków, bo moja Zosia mogłaby spokojnie fanklub Cioci Agnieszki założyć :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>